Zapalenie szyjki macicy (chlamydioza lub rzeżączka), leczone

Zdiagnozowano u Ciebie zapalenie szyjki macicy. Oznacza to zapalenie i podrażnienie wejścia do macicy (szyjki macicy). Zwykle jest ono spowodowane infekcją, która wymaga leczenia.
Przyczyny
Ostre zapalenie szyjki macicy jest zwykle wywołane infekcją.
-
Infekcja należy zazwyczaj do chorób przenoszonych drogą płciową (STD). Prawdopodobieństwo zarażenia się taką chorobą wzrasta w momencie uprawiania seksu wysokiego ryzyka lub z wieloma partnerami.
-
Najczęstszą przyczyną zapalenia szyjki macicy są bakterie chlamydia i dwoinki rzeżączki. Powodują one bardzo zakaźne choroby przenoszone płciowo.
-
Inne drobnoustroje powodujące zapalenie szyjki macicy to rzęsistek pochwowy i wirus opryszczki pospolitej.
Czasami nie można zidentyfikować przyczyny zapalenia szyjki macicy.
Objawy
Początkowo zapalenie szyjki macicy nie daje żadnych lub tylko lekkie objawy. Do najczęstszych objawów (o ile wystąpią) należą:
Zwykle choroba przebiega bez podwyższonej temperatury. Jeśli kobieta ma podwyższoną temperaturę, oznacza to, że drobnoustroje zaatakowały jajowody i doszło do zapalenia narządów miednicy mniejszej (PID).
Po kilkunastu dniach (lub nawet kilku tygodniach) objawy ustępują całkowicie. Jednakże nie oznacza to, że infekcja minęła – kobieta wciąż jest chora i może zarażać innych.
Leczenie
Należy pamiętać, że zapalenie szyjki macicy jest zwykle wynikiem zarażenia się chorobą przenoszoną płciowo. Można się nią zarazić lub kogoś zarazić nieświadomie, gdyż choroba może nie dawać żadnych objawów.
Jednak bez względu na to, czy objawy występują, chorobę należy wyleczyć. To konieczne, aby zapobiec przeniesieniu się ogniska zapalnego do jajowodów, co może doprowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej (PID). Nieleczona infekcja chlamydioza lub rzeżączka powodują powstawanie zrostów na jajowodach, które mogą być przyczyną niepłodności (braku możliwości posiadania dzieci). Ponadto PID zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej w przyszłości.
Zapalenie szyjki macicy należy w pełni wyleczyć. Infekcję leczy się antybiotykami.
Aby ocenić rodzaj infekcji u pacjentki i wybrać odpowiednie leczenie, lekarz może pobrać wymaz na posiew. Posiew to próbka komórek pobranych z pochwy, które hoduje się i obserwuje w laboratorium. Wyniki posiewu są zwykle gotowe dopiero po kilku dniach.
Leczenie w domu
-
Partner chorej kobiety również musi zostać poddany leczeniu, nawet jeśli nie występują u niego żadne objawy. W tym celu powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Może także udać się do placówki świadczącej pomoc doraźną lub ośrodka zdrowia w celu wykonania badania i leczenia.
-
Przed zakończeniem całego cyklu antybiotykoterapii i potwierdzenia u lekarza wyleczenia choroby partnerzy nie powinni uprawiać seksu.
-
Należy przyjąć wszystkie leki aż do końca. W razie przerwania farmakoterapii zachodzi ryzyko nawrotu choroby.
-
Ponadto należy zasięgnąć informacji na temat bezpiecznego seksu i stosować się do tych wskazówek w przyszłości. Najbezpieczniejszy seks jest ze zdrowym partnerem, który uprawia seks tylko z jedną osobą. Stosowanie prezerwatyw zwykle chroni przed zarażeniem niektórymi chorobami przenoszonymi płciowo, np. rzeżączką, chlamydiozą i AIDS, ale nie daje pełnej gwarancji.
Dalsze postępowanie
Zgłoś się na kontrolę do lekarza, chyba że ten zaleci inaczej.
-
Jeśli wyniki posiewu będą wskazywały na konieczność zmiany leczenia, skontaktujemy się z Tobą. Poza tym możesz zawsze skontaktować się z przychodnią w celu poznania wyników. Po upływie 4 do 6 tygodni od zakończenia leczenia należy wykonać kolejny posiew, aby upewnić się, że infekcja nie powróciła.
-
Umów się na wizytę kontrolną u lekarza, aby przeprowadzić badania pod kątem innych chorób przenoszonych drogą płciową, m.in. AIDS.
Kiedy należy zadzwonić pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych:
-
Problemy z oddychaniem
-
Dreszcze lub gorączka
-
Ból brzucha
-
Niekontrolowane krwawienie z pochwy
-
Mocna dezorientacja
-
Mocna senność lub problemy z wybudzaniem się
-
Omdlenie lub utrata przytomności
-
Wysokie tętno
Kiedy szukać porady medycznej
Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:
-
Brak poprawy po 3 dniach leczenia
-
Nowy lub nasilający się ból brzucha lub pleców
-
Krwawienie z pochwy pomiędzy miesiączkami
-
Uczucie słabości lub zawroty głowy
-
Powtarzające się wymioty
-
Brak możliwości oddania moczu ze względu na ból
-
Wysypka lub ból stawów
-
Bolesne otwarte rany wokół wejścia do pochwy
-
Powiększone, bolesne węzły chłonne (guzki) w kroczu
-
Temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub zgodnie z zaleceniem lekarza